DRK TV Guide

November 30, 2013 0 By admin
I dag
05:32  Godnat
21:00  Charles og Ray Eames – en æra i design 
22:25  Tid til bøger 
22:55  Kobra – Malik Bendjelloul 
23:25  Ukendt tilfælde

Polsk thriller fra 2009

01:00  Paris i de brølende 1920’ere 
02:25  The Devil’s Backbone

Spansk-mexikansk gyserdrama fra 2001

04:05  Børnene fra det fordømte skib 
04:55  Dagens sang 
04:58  Godnat
Onsdag d. 28-05
07:00  Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Tove Storch 
07:30  Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Malene Landgreen 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:27  Dagens sang 
08:30  Kobra – Malik Bendjelloul 
09:00  Besat af musik 
09:30  Landsbyen (4:44) 
09:50  Landsbyen (5:44) 
10:15  Landsbyen (6:44) 
10:50  Jarls – ikke kun et talkshow (5:8) 
11:50  Jarls – ikke kun et talkshow (6:8) 
12:50  Hatten rundt (6:12) 
13:20  Hatten rundt (7:12) 
13:50  Gamle Danmark (5) 
15:10  Gamle Danmark (6) 
16:35  Huset på Christianshavn (31) 
17:10  Huset på Christianshavn (32) 
17:40  Huset på Christianshavn (33) 
18:15  5 Skarpe om buddhisme 
18:35  5 Skarpe om kristendommens danske historie 
18:55  Vores Verdensarv: Monumenterne i Jelling 
19:25  Vores Verdensarv: Ilulissat Isfjord 
19:55  Dagens sang 
20:00  Kampen om rigdom og kongekroner (1:3) 
20:50  Historiequizzen: Dus med Dyrene (7:10) 
21:20  De danske jøder (1:3) 
22:00  Jagten på den kristne kulturarv (3:3) 
22:30  5 Skarpe om hinduismen 
22:50  Bygningen af de store katedraler 
23:40  Vestens storhed – Forbrug (5:6) 
00:30  Charles og Ray Eames – en æra i design 
01:55  Mahatma Gandhi (1:3) 
02:45  Rhino Season

Iransk/tyrkisk drama fra 2012

04:10  Gomorra

Italiensk mafiadrama fra 2008

Torsdag d. 29-05
06:21  Dagens sang 
06:24  Godnat
07:00  Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Malene Landgreen 
07:30  Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Sergej Jensen 
08:00  Dagens sang 
08:05  5 Skarpe om kristne ritualer 
08:25  5 Skarpe om kristendommens danske historie 
08:45  Passion for det skrevne ord 
09:25  Landsbyen (5:44) 
09:50  Landsbyen (6:44) 
10:10  Landsbyen (7:44) 
11:00  Hatten rundt (6:12) 
11:30  Hatten rundt (7:12) 
12:00  Frank of Denmark (6:12) 
12:50  Frank of Denmark (7:12) 
13:35  Pest over Europa (6:6) 
14:10  Familien Christensen – Johan og familien flytter ind (1:3) 
14:40  Familien Christensen – Johan må også arbejde (2:3) 
15:10  Mahatma Gandhi (1:3) 
15:55  Da Hollywood kom til Ægypten 
16:55  Tour de France – legenderne (1:2) 
17:50  5 Skarpe om kristne skrifter 
18:10  Wyatt Earp – legenden fra det vilde vesten 
19:00  Christopher Columbus 
19:55  Dagens sang 
20:00  Myten genåbnes: Jesu ligklæde 
20:45  Myten genåbnes: Var Jesus gift? 
21:30  Genova

Engelsk drama fra 2008

23:00  Kærlighed og ægteskab (1:3) 
00:00  Danmark i bedste sendetid – Skurken 
00:30  Arkitektens hjem – Helle Juul (3:6) 
01:00  Nordisk Rum – dagligstuen 
01:30  Tid til bøger 
02:00  Little Rose

Prisbelønnet polsk drama fra 2010

03:50  Paris i de brølende 1920’ere 
Fredag d. 30-05
07:00  Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Sergej Jensen 
07:20  Dagens sang 
07:25  Godnat
07:30  De kalder os kunstnere – Markus Krunegård 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:25  Dagens sang 
08:30  5 Skarpe om hinduismen 
08:50  Danmark i bedste sendetid – Skurken 
09:20  Landsbyen (6:44) 
09:40  Landsbyen (7:44) 
10:10  Landsbyen (8:44) 
10:40  Frank of Denmark (6:12) 
11:30  Frank of Denmark (7:12) 
12:15  Jarls – ikke kun et talkshow (6:8) 
13:15  Jarls – ikke kun et talkshow (7:8) 
14:25  Normannerne (6:9) 
14:55  Normannerne (7:9) 
15:25  De danske jøder (1:3) 
16:05  Jorn 
16:40  5 Skarpe om islam 
17:00  Fredagsbønnen 
17:30  Historiequizzen: Dus med Dyrene (7:10) 
18:00  Kaj Munk (4:4) 
19:00  Livsens ondskab (1:5) 
19:55  Dagens sang 
20:00  Oliver Stones USA-historie (2:10) 
21:00  Den fjerde mand

Hollandsk thriller fra 1983

22:35  Tour de France – legenderne (2:2) 
23:35  Mahatma Gandhi (2:3) 
00:25  Børnene fra det fordømte skib 
01:15  Róza

Polsk drama fra 2011

02:45  The Duchess

Engelsk drama fra 2008

04:30  Vestens storhed – Forbrug (5:6) 
Lørdag d. 31-05
06:15  Dagens sang 
06:20  Godnat
07:30  Nordisk Rum – dagligstuen 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:25  Dagens sang 
08:30  Gudstjeneste i DR Kirken 
09:15  Tid til bøger 
09:45  Tid til bøger 
10:25  Arkitektens hjem – Helle Juul (3:6) 
10:55  Sophia Loren kavalkade: Bocaccio ’70

Italiensk erotisk komedie fra 1962

14:15  Kaj Munk (4:4) 
15:15  Livsens ondskab (1:5) 
16:10  Dad’s Army (3:68) 
16:40  Dad’s Army (4:68) 
17:10  Der kan man se (5:16) 
17:40  Hvornår var det nu det var 
18:10  Hvornår var det nu det var 
18:40  Huset på Christianshavn (33) 
19:10  Huset på Christianshavn (34) 
19:45  Før Søndagen 
19:55  Dagens sang 
20:00  Kærlighed og ægteskab (2:3) 
21:00  Erobreren (3:6) 
21:55  Erobreren (4:6) 
22:55  Introducing Amanda Thomsen – Niels Lan Doky Trio 
00:00  Himlens børn 
01:25  Britiske legender – Michael York (7:8) 
02:10  Ukendt tilfælde

Polsk thriller fra 2009

03:45  Gud skabte kvinden

Fransk erotisk drama fra 1956

Søndag d. 01-06
06:20  Dagens sang 
06:25  Godnat
08:05  Portræt: Maria Helleberg 
08:10  Den amerikanske borgerkrig (2:7) 
09:00  Den amerikanske borgerkrig (3:7) 
09:55  Tour de France – legenderne (1:2) 
10:50  Tour de France – legenderne (2:2) 
11:50  Britiske legender – Diana Rigg (6:8) 
12:35  Nyd Beethoven: Symfoni nr. 1 og 2 
13:50  Bispevielse i Ribe Domkirke 
16:05  5 Skarpe om hinduismen 
16:25  Myten genåbnes: Jesu ligklæde 
17:10  Myten genåbnes: Var Jesus gift? 
18:00  Winston Churchill – en kæmpe i århundredet 
18:55  Oliver Stones USA-historie (1:10) 
19:55  Portræt: Maria Helleberg 
20:00  De blodrøde floder

Fransk thriller fra 2000

21:40  Historiequizzen: Dus med Dyrene (7:10) 
22:10  Jagten på den kristne kulturarv (3:3) 
22:40  De danske jøder (1:3) 
23:15  Danmark i bedste sendetid – Skurken 
23:45  Charles og Ray Eames – en æra i design 
01:10  Tour de France – legenderne (2:2) 
02:05  Sophia Loren kavalkade: Bocaccio ’70

Italiensk erotisk komedie fra 1962

Mandag d. 02-06
07:00  De kalder os kunstnere – Markus Krunegård 
07:30  De kalder os kunstnere – Björn Skifs 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:30  De danske jøder (1:3) 
09:10  Tid til bøger 
09:40  Landsbyen (7:44) 
10:10  Landsbyen (8:44) 
10:40  Landsbyen (9:44) 
11:10  Normannerne (6:9) 
11:40  Normannerne (7:9) 
12:10  Danmarkshistorien fortalt af Erik Kjersgaard (6:12) 
13:10  Der kan man se (4:16) 
13:40  Der kan man se (5:16) 
14:10  Kærlighed og ægteskab (2:3) 
15:10  Hvornår var det nu det var 
15:40  Hvornår var det nu det var 
16:10  De var De Røde Brigader (1:2) 
17:10  De var De Røde Brigader (2:2) 
18:15  Isstorm over Grønland 
19:00  Winston Churchill – en kæmpe i århundredet 
20:00  Krystalnatten 
20:50  Glemte film fra 2.Verdenskrig (10:10) 
21:35  Grand Central Station 
22:25  Breve under censur 
23:20  Oliver Stones USA-historie (2:10) 
00:20  Den fjerde mand

Hollandsk thriller fra 1983

02:00  Rhino Season

Iransk/tyrkisk drama fra 2012

03:25  Mænd uden håb

Ungarsk drama fra 1966

04:55  Godnat
Tirsdag d. 03-06
07:00  De kalder os kunstnere – Björn Skifs 
07:30  De kalder os kunstnere – Ralf Gyllenhammar 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:30  Historiequizzen: Tiggere, tænkere og trækkerdrenge (6:10) 
09:00  Historiequizzen: Dus med Dyrene (7:10) 
09:30  Landsbyen (8:44) 
10:00  Landsbyen (9:44) 
10:30  Landsbyen (10:44) 
11:20  Gæt og grimasser (7:15) 
11:55  Gæt og grimasser (8:15) 
12:30  Fup eller fakta (2:6) 
13:00  I Knud Rasmussens slædespor 
13:25  I Knud Rasmussens slædespor, 2:8. 
13:50  Store danskere – Kai Munk 
14:30  Kaj Munk (4:4) 
15:30  Livsens ondskab (1:5) 
16:25  Vestens storhed – Forbrug (5:6) 
17:10  Kærlighed og sex under besættelsen 
18:25  Glemte film fra 2. Verdenskrig (9:10) 
19:10  Glemte film fra 2.Verdenskrig (10:10) 
20:00  Arkitektens hjem – Nana Gyldholm (4:6) 
20:30  Nordisk Rum – arbejdsværelset 
21:00  Jens Jensen – danskeren der formede Chicago 
21:55  Kommer russerne?

Polsk autentisk actiondrama fra 2011

23:35  Breve under censur 
00:30  Kobra – Hjernen 
01:00  Nordisk Rum – dagligstuen 
01:30  The Burning Plain

Amerikansk drama fra 2008

03:05  Forelsket i Kijev

(Sev beni) Ukrainsk-tyrkisk drama fra 2013

04:35  Godnat