Don't miss

DRK TV Guide

By on November 30, 2013

I dag
05:32 ; Godnat
21:00 ; Charles og Ray Eames – en æra i design ;
22:25 ; Tid til bøger ;
22:55 ; Kobra – Malik Bendjelloul ;
23:25 ; Ukendt tilfælde

Polsk thriller fra 2009
01:00 ; Paris i de brølende 1920’;ere ;
02:25 ; The Devil’;s Backbone

Spansk-mexikansk gyserdrama fra 2001
04:05 ; Børnene fra det fordømte skib ;
04:55 ; Dagens sang ;
04:58 ; Godnat
Onsdag d. 28-05
07:00 ; Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Tove Storch ;
07:30 ; Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Malene Landgreen ;
08:00 ; P2 Radioavis ;
08:05 ; Morgenandagten på DR K ;
08:27 ; Dagens sang ;
08:30 ; Kobra – Malik Bendjelloul ;
09:00 ; Besat af musik ;
09:30 ; Landsbyen (4:44) ;
09:50 ; Landsbyen (5:44) ;
10:15 ; Landsbyen (6:44) ;
10:50 ; Jarls – ikke kun et talkshow (5:8) ;
11:50 ; Jarls – ikke kun et talkshow (6:8) ;
12:50 ; Hatten rundt (6:12) ;
13:20 ; Hatten rundt (7:12) ;
13:50 ; Gamle Danmark (5) ;
15:10 ; Gamle Danmark (6) ;
16:35 ; Huset på Christianshavn (31) ;
17:10 ; Huset på Christianshavn (32) ;
17:40 ; Huset på Christianshavn (33) ;
18:15 ; 5 Skarpe om buddhisme ;
18:35 ; 5 Skarpe om kristendommens danske historie ;
18:55 ; Vores Verdensarv: Monumenterne i Jelling ;
19:25 ; Vores Verdensarv: Ilulissat Isfjord ;
19:55 ; Dagens sang ;
20:00 ; Kampen om rigdom og kongekroner (1:3) ;
20:50 ; Historiequizzen: Dus med Dyrene (7:10) ;
21:20 ; De danske jøder (1:3) ;
22:00 ; Jagten på den kristne kulturarv (3:3) ;
22:30 ; 5 Skarpe om hinduismen ;
22:50 ; Bygningen af de store katedraler ;
23:40 ; Vestens storhed – Forbrug (5:6) ;
00:30 ; Charles og Ray Eames – en æra i design ;
01:55 ; Mahatma Gandhi (1:3) ;
02:45 ; Rhino Season

Iransk/tyrkisk drama fra 2012
04:10 ; Gomorra

Italiensk mafiadrama fra 2008
Torsdag d. 29-05
06:21 ; Dagens sang ;
06:24 ; Godnat
07:00 ; Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Malene Landgreen ;
07:30 ; Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Sergej Jensen ;
08:00 ; Dagens sang ;
08:05 ; 5 Skarpe om kristne ritualer ;
08:25 ; 5 Skarpe om kristendommens danske historie ;
08:45 ; Passion for det skrevne ord ;
09:25 ; Landsbyen (5:44) ;
09:50 ; Landsbyen (6:44) ;
10:10 ; Landsbyen (7:44) ;
11:00 ; Hatten rundt (6:12) ;
11:30 ; Hatten rundt (7:12) ;
12:00 ; Frank of Denmark (6:12) ;
12:50 ; Frank of Denmark (7:12) ;
13:35 ; Pest over Europa (6:6) ;
14:10 ; Familien Christensen – Johan og familien flytter ind (1:3) ;
14:40 ; Familien Christensen – Johan må også arbejde (2:3) ;
15:10 ; Mahatma Gandhi (1:3) ;
15:55 ; Da Hollywood kom til Ægypten ;
16:55 ; Tour de France – legenderne (1:2) ;
17:50 ; 5 Skarpe om kristne skrifter ;
18:10 ; Wyatt Earp – legenden fra det vilde vesten ;
19:00 ; Christopher Columbus ;
19:55 ; Dagens sang ;
20:00 ; Myten genåbnes: Jesu ligklæde ;
20:45 ; Myten genåbnes: Var Jesus gift? ;
21:30 ; Genova

Engelsk drama fra 2008
23:00 ; Kærlighed og ægteskab (1:3) ;
00:00 ; Danmark i bedste sendetid – Skurken ;
00:30 ; Arkitektens hjem – Helle Juul (3:6) ;
01:00 ; Nordisk Rum – dagligstuen ;
01:30 ; Tid til bøger ;
02:00 ; Little Rose

Prisbelønnet polsk drama fra 2010
03:50 ; Paris i de brølende 1920’;ere ;
Fredag d. 30-05
07:00 ; Kunstrazzia: Michael Jeppesen møder Sergej Jensen ;
07:20 ; Dagens sang ;
07:25 ; Godnat
07:30 ; De kalder os kunstnere – Markus Krunegård ;
08:00 ; P2 Radioavis ;
08:05 ; Morgenandagten på DR K ;
08:25 ; Dagens sang ;
08:30 ; 5 Skarpe om hinduismen ;
08:50 ; Danmark i bedste sendetid – Skurken ;
09:20 ; Landsbyen (6:44) ;
09:40 ; Landsbyen (7:44) ;
10:10 ; Landsbyen (8:44) ;
10:40 ; Frank of Denmark (6:12) ;
11:30 ; Frank of Denmark (7:12) ;
12:15 ; Jarls – ikke kun et talkshow (6:8) ;
13:15 ; Jarls – ikke kun et talkshow (7:8) ;
14:25 ; Normannerne (6:9) ;
14:55 ; Normannerne (7:9) ;
15:25 ; De danske jøder (1:3) ;
16:05 ; Jorn ;
16:40 ; 5 Skarpe om islam ;
17:00 ; Fredagsbønnen ;
17:30 ; Historiequizzen: Dus med Dyrene (7:10) ;
18:00 ; Kaj Munk (4:4) ;
19:00 ; Livsens ondskab (1:5) ;
19:55 ; Dagens sang ;
20:00 ; Oliver Stones USA-historie (2:10) ;
21:00 ; Den fjerde mand

Hollandsk thriller fra 1983
22:35 ; Tour de France – legenderne (2:2) ;
23:35 ; Mahatma Gandhi (2:3) ;
00:25 ; Børnene fra det fordømte skib ;
01:15 ; Róza

Polsk drama fra 2011
02:45 ; The Duchess

Engelsk drama fra 2008
04:30 ; Vestens storhed – Forbrug (5:6) ;
Lørdag d. 31-05
06:15 ; Dagens sang ;
06:20 ; Godnat
07:30 ; Nordisk Rum – dagligstuen ;
08:00 ; P2 Radioavis ;
08:05 ; Morgenandagten på DR K ;
08:25 ; Dagens sang ;
08:30 ; Gudstjeneste i DR Kirken ;
09:15 ; Tid til bøger ;
09:45 ; Tid til bøger ;
10:25 ; Arkitektens hjem – Helle Juul (3:6) ;
10:55 ; Sophia Loren kavalkade: Bocaccio ’;70

Italiensk erotisk komedie fra 1962
14:15 ; Kaj Munk (4:4) ;
15:15 ; Livsens ondskab (1:5) ;
16:10 ; Dad’;s Army (3:68) ;
16:40 ; Dad’;s Army (4:68) ;
17:10 ; Der kan man se (5:16) ;
17:40 ; Hvornår var det nu det var ;
18:10 ; Hvornår var det nu det var ;
18:40 ; Huset på Christianshavn (33) ;
19:10 ; Huset på Christianshavn (34) ;
19:45 ; Før Søndagen ;
19:55 ; Dagens sang ;
20:00 ; Kærlighed og ægteskab (2:3) ;
21:00 ; Erobreren (3:6) ;
21:55 ; Erobreren (4:6) ;
22:55 ; Introducing Amanda Thomsen – Niels Lan Doky Trio ;
00:00 ; Himlens børn ;
01:25 ; Britiske legender – Michael York (7:8) ;
02:10 ; Ukendt tilfælde

Polsk thriller fra 2009
03:45 ; Gud skabte kvinden

Fransk erotisk drama fra 1956
Søndag d. 01-06
06:20 ; Dagens sang ;
06:25 ; Godnat
08:05 ; Portræt: Maria Helleberg ;
08:10 ; Den amerikanske borgerkrig (2:7) ;
09:00 ; Den amerikanske borgerkrig (3:7) ;
09:55 ; Tour de France – legenderne (1:2) ;
10:50 ; Tour de France – legenderne (2:2) ;
11:50 ; Britiske legender – Diana Rigg (6:8) ;
12:35 ; Nyd Beethoven: Symfoni nr. 1 og 2 ;
13:50 ; Bispevielse i Ribe Domkirke ;
16:05 ; 5 Skarpe om hinduismen ;
16:25 ; Myten genåbnes: Jesu ligklæde ;
17:10 ; Myten genåbnes: Var Jesus gift? ;
18:00 ; Winston Churchill – en kæmpe i århundredet ;
18:55 ; Oliver Stones USA-historie (1:10) ;
19:55 ; Portræt: Maria Helleberg ;
20:00 ; De blodrøde floder

Fransk thriller fra 2000
21:40 ; Historiequizzen: Dus med Dyrene (7:10) ;
22:10 ; Jagten på den kristne kulturarv (3:3) ;
22:40 ; De danske jøder (1:3) ;
23:15 ; Danmark i bedste sendetid – Skurken ;
23:45 ; Charles og Ray Eames – en æra i design ;
01:10 ; Tour de France – legenderne (2:2) ;
02:05 ; Sophia Loren kavalkade: Bocaccio ’;70

Italiensk erotisk komedie fra 1962
Mandag d. 02-06
07:00 ; De kalder os kunstnere – Markus Krunegård ;
07:30 ; De kalder os kunstnere – Björn Skifs ;
08:00 ; P2 Radioavis ;
08:05 ; Morgenandagten på DR K ;
08:30 ; De danske jøder (1:3) ;
09:10 ; Tid til bøger ;
09:40 ; Landsbyen (7:44) ;
10:10 ; Landsbyen (8:44) ;
10:40 ; Landsbyen (9:44) ;
11:10 ; Normannerne (6:9) ;
11:40 ; Normannerne (7:9) ;
12:10 ; Danmarkshistorien fortalt af Erik Kjersgaard (6:12) ;
13:10 ; Der kan man se (4:16) ;
13:40 ; Der kan man se (5:16) ;
14:10 ; Kærlighed og ægteskab (2:3) ;
15:10 ; Hvornår var det nu det var ;
15:40 ; Hvornår var det nu det var ;
16:10 ; De var De Røde Brigader (1:2) ;
17:10 ; De var De Røde Brigader (2:2) ;
18:15 ; Isstorm over Grønland ;
19:00 ; Winston Churchill – en kæmpe i århundredet ;
20:00 ; Krystalnatten ;
20:50 ; Glemte film fra 2.Verdenskrig (10:10) ;
21:35 ; Grand Central Station ;
22:25 ; Breve under censur ;
23:20 ; Oliver Stones USA-historie (2:10) ;
00:20 ; Den fjerde mand

Hollandsk thriller fra 1983
02:00 ; Rhino Season

Iransk/tyrkisk drama fra 2012
03:25 ; Mænd uden håb

Ungarsk drama fra 1966
04:55 ; Godnat
Tirsdag d. 03-06
07:00 ; De kalder os kunstnere – Björn Skifs ;
07:30 ; De kalder os kunstnere – Ralf Gyllenhammar ;
08:00 ; P2 Radioavis ;
08:05 ; Morgenandagten på DR K ;
08:30 ; Historiequizzen: Tiggere, tænkere og trækkerdrenge (6:10) ;
09:00 ; Historiequizzen: Dus med Dyrene (7:10) ;
09:30 ; Landsbyen (8:44) ;
10:00 ; Landsbyen (9:44) ;
10:30 ; Landsbyen (10:44) ;
11:20 ; Gæt og grimasser (7:15) ;
11:55 ; Gæt og grimasser (8:15) ;
12:30 ; Fup eller fakta (2:6) ;
13:00 ; I Knud Rasmussens slædespor ;
13:25 ; I Knud Rasmussens slædespor, 2:8. ;
13:50 ; Store danskere – Kai Munk ;
14:30 ; Kaj Munk (4:4) ;
15:30 ; Livsens ondskab (1:5) ;
16:25 ; Vestens storhed – Forbrug (5:6) ;
17:10 ; Kærlighed og sex under besættelsen ;
18:25 ; Glemte film fra 2. Verdenskrig (9:10) ;
19:10 ; Glemte film fra 2.Verdenskrig (10:10) ;
20:00 ; Arkitektens hjem – Nana Gyldholm (4:6) ;
20:30 ; Nordisk Rum – arbejdsværelset ;
21:00 ; Jens Jensen – danskeren der formede Chicago ;
21:55 ; Kommer russerne?

Polsk autentisk actiondrama fra 2011
23:35 ; Breve under censur ;
00:30 ; Kobra – Hjernen ;
01:00 ; Nordisk Rum – dagligstuen ;
01:30 ; The Burning Plain

Amerikansk drama fra 2008
03:05 ; Forelsket i Kijev

(Sev beni) Ukrainsk-tyrkisk drama fra 2013
04:35 ; Godnat


Sponsored Links

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Google+